Informator

Nie dla wszystkich różnica między Darłówkiem a Darłowem jest całkowicie jasna, ale słusznie są te dwie nazwy ze sobą kojarzone. Darłówko to po prostu nadmorska dzielnica Darłowa oraz nazwa własna darłowskiej plaży. W dzielnicy tej znajduje się również imponujące zaplecze turystyczne miasta z dziesiątkami hoteli i domków dla letników. Plaża jest czysta i szeroka na tyle, aby organizowane na niej imprezy plenerowe mogły pomieścić kilkutysięczną widownie.

Jedną ze słynniejszych regularnych imprez, mających tam miejsce, jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. To największe tego rodzaju spotkanie w Europie. Darłówko posiada bowiem tradycję militarną. Znajdowały się w tym miejscu stanowiska wojskowe wybudowane przez Niemców, a w tym największe na świecie działo armatnie, którego pozostałości podziwiać można do dzisiaj. Poruszało się ono na szynach i używało pocisków o kalibrze 800 milimetrów. Były one w stanie przebić żelbetonowy mur o grubości 7 metrów albo ścianę stalową o grubości 1 metr. Już sami budowniczowie określali ją pieszczotliwie Dora i taka nazwa przyjęła się w środowisku militarnym.

Darłówko położone jest u ujścia do Bałtyku rzeki Wieprzy. Można ją przekroczyć po moście rozsuwanym o oryginalnej konstrukcji. Jest on jednym z rozpoznawalnych elementów otoczenia. Przy samym ujściu rzeki znajduje się latarnia morska, zbudowana z czerwonej cegły. Wznosi się ona na wysokość 22 metrów. Zarządzający obiektem Urząd Morski w Słupsku udostępnił ją zwiedzającym. Z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Oprócz atrakcji charakterystycznych dla nadmorskiego kurortu, Darłowo i jego okolice oferują szereg unikatowych zabytków. Dwa najważniejsze pochodzą z średniowiecza. Jest to gotycki Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto w 1352 roku, za panowania księcia słupskiego Bogusława V. Było to jeden z ośrodków Hanzy - średniowiecznego stowarzyszenia europejskich miast kupieckich, które pomagały sobie wzajemnie oraz utrudniały handel miastom do organizacji tej nie należącym. Było to wówczas bardzo elitarne grono. Drugim średniowiecznym zabytkiem jest Kościół Mariacki z XIV wieku. Z późniejszych budowli wymienić należy przede wszystkim barokowy ratusz w Darłowie, który pierwotnie był halą handlową. Nad głównym wejściem znajduje się kamienny renesansowy portal, pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722 roku.

System komunikacji jest rozbudowany i w znacznej części oparty na transporcie wodnym. Latem kursują tramwaje wodne z centrum miasta do rozsuwanego mostu przy ujściu Wieprzy. Stąd również odpływają statki wycieczkowe na duńską wyspę Bornholm. Podróż szybkim wodolotem trwa tylko dwie godziny. Darłowo posiada również połączenie kolejowe, z którego od 2005 korzystają autobusy szynowe należące do PKP. Darłówko jest interesują propozycją dla letników aktywnych, którzy nadmorski wypoczynek łączą z zainteresowaniem zabytkami i atrakcjami okolicy. Nie ma wątpliwości, że to miejsce zadowoli ich w stu procentach.